Metropolic IQ – zrównoważone rozwiązania w twoim gabinecie – jak stworzyć zdrową przestrzeń ?

Metropolic IQ – zrównoważone rozwiązania w twoim gabinecie – jak stworzyć zdrową przestrzeń ?

Jak stworzyć zrównoważoną przestrzeń przyjazną dla Klienta, zwiększyć zyski salonu i lojalność naszych gości (polepszenie środowiska w gabinecie przekładające się na wzrost zysków salonu i lojalność Klienta)

W ostatnich dekadach nasze życie diametralnie się zmieniło. Nie zdajemy sobie sprawy z tego iż w budynkach spędzamy do 90 % naszego czasu każdego dnia !       90 % czasu może wydawać się dużą liczbą, ale jeśli pracujesz w biurze przez 8 godzin dziennie i śpisz 8 godzin każdej nocy, łącznie daje to już 67% czasu. Dodając czas na gotowanie, jedzenie i spotkania towarzyskie osiągamy 90% czasu na dobę i nie jest on naciągany. Tak więc jakość pomieszczeń w których przebywamy jest niesamowicie istotna, i to stwierdzenie nie jest w żadnym stopniu przesadą.

Zgodnie z badaniami Health, Wellbeing & Productivity in Offices, dobra jakość powietrza w pomieszczeniach może zwiększyć wydajność naszego organizmu o około 10%. Inne badania pokazują, że wyniki dzieci w wieku szkolnym
mogą poprawić się nawet o 13%, jeśli ich klasy mają dobry klimat w pomieszczeniu. Więc gdy świeże powietrze może nie sprawi, że będziesz mądrzejszy, jednak pomoże ci w pełni wykorzystać swój potencjał.

Ponieważ większość spraw można dziś załatwić zdalnie dzięki internetowej sieci łączącej nas wszystkich – coraz trudniej jest zainteresować Klienta i przekonać go aby pojawił się u Nas fizycznie a nie tylko wirtualnie.

WELLNESS

W wolnym tłumaczeniu może oznaczać dobrostan. Podstawą jest integracja wielu aspektów – socjologicznych, emocjonalnych, duchowych i fizycznych, które prowadzą do zwiększenia potencjału pozwalającego osiągnąć dobra jakość życia, efektywną pracę i zwiększenie aktywności w życiu społecznym. Wellness jest swoistym zwierciadłem sposobu odczuwania życia i zdolności do efektywnego funkcjonowania.

WODA

Woda stanowi około 75 % organizmu osoby dorosłej. Decyduje ona zarówno o naszym stanie fizycznym jak i umysłowym. Woda jest idealnym nośnikiem informacji, to od niej zależy nasze samopoczucie, jakość zabiegów, które się nam aplikuje i wszelkie czynności powiązane z wodą lub interakcją z drugim człowiekiem.

Większość naszych procesów metabolicznych jest oparta na wodzie. Zakłócenia w tym obszarze odbijają się negatywnie na kondycji całego organizmu. Zaawansowana wiedza naukowa wykazuje iż mikrofale emitowane przez telefony bezprzewodowe i komórkowe, mogą radyklanie zmieniać strukturę w naszym organizmie.

SMOG ELEKTROMAGNETYCZNY

Kto dziś nie używa smart phone ? lub nawet kilku ? telefon komórkowy podgrzewa mózg 200-krotnie, przekraczając wszelkie normy i prowadząc do degeneracji neuronów, a ewolucja nie zdołała jeszcze wykształcić systemów obronnych lub sygnalizujących o zagrożeniu. Technologia wybiegła dużo dalej niż zdolność adaptacyjna ludzkiego organizmu. Problem polega na tym, że ani nie słyszymy, ani nie widzimy tego całego „elektrosmogu” – gdyby tak było, bylibyśmy przerażeni ilością wszystkich emitowanych fal, które nakładają się na siebie w naszej najbliższej nawet przestrzeni. A przecież nawet najmniejsza zmiana DNA zwiększa ryzyko nowotworu.

Nie lepiej jest z nowymi samochodami, które obecnie mają ok. 7 km kabli, do tego dochodzą jeszcze systemy nawigacji, ekrany w zagłówkach, podgrzewane fotele czy telewizory – wszystko to sprawia, że nasze ciało gotuje się w ich wnętrzu. W 2007 roku przeprowadzono badania na ludzkich komórkach wyhodowanych w laboratorium.

Poddano je promieniowaniu Wi-Fi. Po dwugodzinnej ekspozycji 221 genów zmieniło swoją ekspresję, a po sześciogodzinnej ekspozycji było to już 759 genów. A teraz wyobraźmy sobie, że jesteśmy wystawieni na działanie Wi-Fi 24 godziny na dobę. Mało tego, mamy inteligentne liczniki, bezprzewodowe telefony stacjonarne, klawiatury, myszki, elektroniczne nianie, smartwatche – sama kuchenka mikrofalowa to już tylko drobiazg.

Wystarczy prosty eksperyment, żeby zobaczyć efekty działania fal mikrofalowych na organizm. Podlewanie jakiejkolwiek rośliny wodą gotowaną w mikrofalówce zaledwie po kilku dniach poskutkuje jej uśmierceniem. Takie same procesy zachodzą w naszym ciele – jednak w zwolnionym tempie, gdyż organizm ludzki wciąż jeszcze nie utracił fenomenalnej zdolności do regeneracji i odbudowy. Kilka lat temu Rosjanie przeprowadzili eksperyment przy użyciu telefonów komórkowych drugiej generacji. Pomiędzy dwoma telefonami tego typu, które wymieniały między sobą dane, umieścili surowe jajko. Po 15 minutach nic się nie wydarzyło, po 25 jajko zaczęło się znacznie nagrzewać, po 45 było już gorące, a po 65 minutach zupełnie ugotowane. Tak więc jeśli promieniowanie elektromagnetyczne może zmodyfikować proteiny jajka, wyobraźcie sobie, co robi z proteinami w naszych mózgach.

PROTOKÓŁ UŻYTKOWANIA SPRZĘTÓW ELEKTRONICZNYCH W PRZESTRZENIACH PUBLICZNYCH I WE WŁASNYM OTOCZENIU

W instrukcjach wielu laptopów i telefonów komórkowych nowej generacji napisane jest, aby nie trzymać sprzętu bezpośrednio przy ciele. Aby bezpiecznie prowadzić rozmowę telefoniczną, aparat należy trzymać ok. 2 metry od głowy, korzystając z zestawu głośnomówiącego, słuchawek lub tego typu akcesoriów. Ale kto z nas czyta instrukcje ?

Tak więc zanim kupisz telefon, zapytaj sprzedawcę o współczynnik SAR (poziom absorbcji promieniowania przez ciało). Może być zdziwiony, jednak coraz częściej zdarza się, że pracownik salonu wykazuje się zrozumieniem i mozolnie drukuje listy z parametrami od producentów. Podczas rozmowy, jeśli chcesz być zdrowy, używaj zestawu słuchawkowego przewodowego lub ręcznej słuchawki bezprzewodowej, która redukuje promieniowanie elektromagnetyczne. Pod żadnym pozorem nie używaj słuchawki typu bluetooth – umieszczając ją w uchu, ze swojej głowy tworzysz stację odbiorczą.

Kiedy śpisz, wyłącz telefon lub chociaż transfer danych i Wi-Fi – przez sen nie czytasz powiadomień ani maili, a kiedy się obudzisz, one wciąż tam będą. Coraz więcej badań mówi o tym, iż niebieskie światło emitowane z telefonów i tabletów wprowadza zaburzenia w cyklu snu, gdyż jest to barwa odpowiadająca porannemu cyklowi dobowemu, tak więc zamiast skrolować po ekranie, lepiej poczytaj książkę. Nie wkładaj telefonu pod poduszkę, kiedy śpisz. Ograniczaj kontakt dzieci z telefonem i nigdy nie wkładaj telefonu do wózeczka, aby uśpić dziecko. Nie noś telefonu na sercu ani w spodniach. Jeśli pracujesz przy biurku, z komputerem, kup przewodowe klawiaturę i myszkę oraz oddal sprzęt od siebie tak daleko, jak to możliwe – promieniowanie maleje z sześcianem odległości. Nie trzymaj komputera na nogach ani na brzuchu. Jeżeli twoja praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przed ekranem, kup specjalne okulary ze szkłami, które chronią gałki oczne przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Nie są to może tanie szkła, jednak na pewno znacznie bardziej ekonomiczne niż przeszczep gałek ocznych lub leczenie raka.

 POWIETRZE

Rzadko mówimy o zanieczyszczeniu przestrzeni wewnątrz. Jednak badania wykazały, że ze względu na chemikalia, maszyny, materiały budowlane i wykończeniowe używane w budynkach, powietrze w pomieszczeniu może być 2-50 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze z zewnątrz.

Spożywamy dużo powietrza. Wiemy, że to, co wprowadzamy do naszych systemów, ma wpływ na nasze ciała, dobry lub zły. Widoczny trend, podkreśla że jesteśmy bardziej świadomi rzeczy, które pijemy i jemy. Ale czy kiedykolwiek zastanawiamy się, ile powietrza zużywamy na co dzień? Ogólna zasada jest taka, że każdego dnia spożywamy 1 kg żywności, 3 kg wody i 30 kg powietrza.

TWORZYWA

Im więcej syntetycznych tworzyw w naszym otoczeniu tym gorzej dla Nas. Musimy pamiętać o tym iż człowiek bez natury jest jak ryba bez wody. Często nie mamy pojęcia o tym, że pole ujemne w banku wytwarzane przez polietylen osiąga poziom 100 000 V/m, a przedmioty z polietylenu wytwarzają pole od 5000 – 10000 V/m.

Drewno, szkło, kamień, beton, metal sprawiają że miejsce staje się bardziej przyjazne człowiekowi. Powinniśmy za wszelką cenę unikać syntetycznych farb, podłóg czy innych tworzyw wykańczających nasze biura czy przestrzenie biznesowe gdyż pozornie niska cena początkowa prowadzi w efekcie końcowym do wysokich kosztów zdrowotnych jak również zmniejszonej frekwencji klientów gdyż człowiek środowisko sprzyjające sobie wyczuwa naturalnie.

ŚWIATŁO

Światło jest widzialną formą promieniowania elektromagnetycznego, otoczoną widmem – promieniowaniem ultrafioletowym o mniejszej długości fal i podczerwienią o większej długości fal. Aktualne kody świetlne i wytyczne zawierają zalecenia dotyczące natężenia oświetlenia dla różnych typów pomieszczeń, wynikające ze zwykłych wymagań dotyczących oświetlenia dla typowych czynności wewnątrz. Normy te, stworzone przez grupy techniczne, takie jak Towarzystwo Inżynierii Oświecenia (IES), zapewniają dobrą ostrość widzenia w różnych sytuacjach, tak aby uniknąć zmęczenia oczu i zminimalizować straty produktywności i wyeliminować bóle głowy.

Oprócz ułatwienia widzenia, światło wpływa na ciało ludzkie w sposób niewizualny. Ludzie i zwierzęta mają wewnętrzne zegary, które synchronizują funkcje fizjologiczne w około 24-godzinnym cyklu nazywanym rytmem okołodobowym.

Ciało reaguje na wiele rytmów dobowych – zewnętrznych sygnałów, które wyrównują funkcje fizjologiczne zgodnie z cyklem słonecznym. Światło jest najważniejszym z tych procesów, decydującym o wewnętrznej synchronizacji zegarów biologicznych w procesie znanym jako rytm okołodobowy.

ROŚLINY

W każdym pomieszczeniu znajdziemy trujące substancje takie jak: materiały budowlane, farby, kleje czy sztuczne tkaniny oraz odzież. Substancje lotne wydzielane przez te tworzywa takie jak formaldehyd, trichloroeten, benzen, ksyleny i amoniak powodują m.in. bóle głowy, podrażnienia oczu, gardła, dróg oddechowych i ogólne pogorszenie samopoczucia. Ten temat jest już od lat badany przez NASA. W jednym z wielu badań przedstawiono rośliny, które bardzo skutecznie potrafią oczyścić powietrze z lotnych toksyn.

Autorzy rekomendują przynajmniej jedną roślinę na 10 m2 powierzchni. Dodatkową zaletą posiadania takich roślin jest naturalne nawilżanie powietrza. Szczególnie zimą kiedy wilgotność spada do 20-30%, domowa fauna potrafi znacząco ją podnieść.

Większość roślin pochodzi z klimatu tropikalnego i posiadają zdolność fotosyntezy już przy niewielkiej ilości światła, więc wystarczy to, które posiadamy we wnętrzach. Dobór roślin zależy od indywidualnych preferencji projektanta lub właściciela przestrzeni. Ważne jest aby dbać o rośliny. Czyste liście absorbują znacznie więcej substancji lotnych niż te zaniedbane.

ŚWIATOWE TRENDY

Well Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). Jest to pierwszy system, który skupia się tylko i wyłącznie na zdrowiu i samopoczuciu użytkowników budynków.

System oparto na założeniu, że budynek wpływa w istotny sposób na ludzi – fizyczne otoczenie w budynku wspiera zdrowie, produktywność i samopoczucie użytkowników, co poparte jest licznymi naukowymi i medycznymi badaniami analizującymi ten związek. Certyfikacja jest potwierdzeniem dla właścicieli budynków i pracowników, że sposób projektowania ich przestrzeni promuje zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak mówią światowe tytuły: sustainability is new normal – zrównoważony rozwój jest nową normalnością. A kiedy Świadomy swoich akcji Klient chce identyfikować się z naszą marką osiągamy prawdziwy sukces.

Autorka- Agnieszka Pająk

Doświadczony trener zdrowia, twórca i redaktor popularnego portalu slowfoodlife.com. Ekspert w dziedzinie zrównoważonych, zielonych technologii, członek Emirates Green Building Council oraz Rady Doradczej Międzynarodowego Portu Lotniczego WELL w Nowym Jorku.

Shopping Cart
Scroll to Top