Climate Change Mitigation HUB– strategia, ścieżki rozwoju, cele i działania

Pod koniec maja br. RIG w Katowicach – z inicjatywy Agnieszki Pająk z firmy AQUAcell i Marcina Mistarza z MARTECH-PLUS – powołał HUB Klimatyczny, który ma stać się pionierską organizacją ponadnarodową na skalę globalną. Główne założenie HUB-u to tworzenie i realne wdrażanie rozwiązań, które nie tylko mają zapobiegać degeneracji środowiska naturalnego, ale również rewitalizować obszary już dotknięte skażeniem lub skutkami nagłych zdarzeń klimatycznych, stanowiących coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa, stabilności gospodarki oraz zdrowia publicznego.

Jako przewodnicząca CCMH, podczas miesięcznego pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyłam serię spotkań z jednostkami rządowymi i semi-rządowymi w celu nawiązania współpracy i określenia jej formalnych ram.

Warsztaty dla rządu Szwajcarii – Ambasada Abu Dhabi w ZEA

Na zaproszenie Ranii Kirreh, Ph.D., doradcy ds. współpracy międzynarodowej i zrównoważonego rozwoju, zarządzającej biurem Regionalnego Szefa Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy (SDC) oraz Ambasady Szwajcarii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie zostałam zaproszona, aby poprowadzić prezentację na temat środowiskowych, ekonomicznych i społecznych korzyści płynących z molekularnej struktury wody. Ambasada podziękowała za interesujące dyskusje podczas spotkania SWUP
oraz wyraziła szczególne podziękowania za przygotowaną przeze mnie prezentację, dodając jednocześnie, iż z niecierpliwością czeka na dalsze
ożywione dyskusje na temat innowacyjnych rozwiązań dotyczących problemów związanych z wodą. Rolą tej jednostki jest gromadzenie interesariuszy z sektora rządowego, NGO’sów, naukowego i biznesowego razem, tak aby dzielić się wiedzą i realizować konkretne zadania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wody i żywności w regionie i na świecie oraz adresowanie problemów społecznych w krajach rozwijających się.

Spotkanie z Abu Dhabi Global Market

Abu Dhabi Global Market, gdzie odbyłam kolejne spotkanie, przyjął informację o chęci rejestracji HUB-u w ich lokalizacji bardzo pozytywnie. Organizacja, która gości w swoich progach pierwszą giełdę kredytów karbonowych na świecie jest idealnym partnerem do realizacji ambitnego zadania stworzenia pierwszej kryptowaluty zabezpieczonej odpadami plastikowymi, która posłuży rządom na świecie do finansowania projektów socjalnych i rządowych. Jako centrum finansowe świata jest doskonałym punktem na lokalizację biura głównego HUB-u. Warto dodać, że również relacja Śląska z rządem lokalnym Abu Dhabi oraz federalnym jest ożywiono, co ułatwia współpracę. AD i ZEA de facto jest liderem w legislacjach mających na celu ochronę środowiska, jak również ich natychmiastowego wdrożenia i egzekwowania efektów. Ponadto, największy fundusz klimatyczny świata też znajduje się w ADGM, podobnie jak HUB71, dla którego priorytetem jest climate tech.


Uruchomienie AgriFood Growth & Water Abundance w Abu Dhabi

Miałam zaszczyt uczestniczyć w otwarciu tej organizacji w Abu Dhabi. Na zamkniętym spotkaniu, gromadzącym sektor rządowy i prywatny, zaprezentowano nową jednostkę, która została ustanowiona przez ADIO (Abu Dhabi Investment Office) w celu zapewnienia bezpieczeństwa wody i żywności oraz skalowania wypracowanych praktyk w Abu Dhabi na potrzeby innych regionów i krajów. Celem ADIO jest stworzenie ekosystemu, który spełni kluczowe zadania, takie jak zbudowanie fizycznej i cyfrowej infrastruktury, zapewnienie finansowania i dostępu do kapitału, regulacje
i certyfikacje uznane globalnie, innowacje oraz R&D prowadzące do partnerstwa sektora prywatnego z publicznym.


Dubai Climate Change Authority

W marcu 2024 roku Sheikh Mohammed bin Rashid ustanowił Climate Change Authority. Jednostka ma za zadanie promować zrównoważone praktyki, zabezpieczać bioróżnorodność oraz rozszerzać zielone przestrzenie i rezerwaty natury. Miałam sposobność spotkać się z zarządem organizacji na samym początku jej kształtowania. Omówiliśmy możliwości współpracy z HUB-em, jako partnerem dostarczającym wiedzę i rozwiązania oraz ponadnarodowe działania, które mogą wzmocnić pozycje obu organizacji i multiplikować pozytywne praktyki na skalę globalną.

Autorka- Agnieszka Pająk

Doświadczony trener zdrowia, twórca i redaktor popularnego portalu slowfoodlife.com. Ekspert w dziedzinie zrównoważonych, zielonych technologii, członek Emirates Green Building Council oraz Rady Doradczej Międzynarodowego Portu Lotniczego WELL w Nowym Jorku.

Shopping Cart
Scroll to Top